Jogurtová kúra

O tom, že jogurt je vhodnou potravinou na udržanie skvelej postavy a zachovanie dobrého trávenia nie je potrebné diskutovať. Preto sme pre vás pripravili trojdňovú jogurtovú kúru, ktorá dodá telu potrebné a nemusíte mať obavu o štíhlu líniu.

Jogurtová diéta – prečo práve jogurt?

Na začiatku dvadsiateho storočia prišli vedci na to, živé baktérie v jogurte sú schopné bojovať proti choroboplodným zárodkom, ktoré vznikajú kvasením zvyškov potravy v črevách. To znamená, že jogurt priaznivo pôsobí na zažívanie a črevnú mikroflóru a umožňuje tak prečistenie organizmu.  Jogurt obsahuje najmä vápnik, ktorý ovplyvňuje tukové bunky.  Bielkoviny z jogurtov sú dobré pre stavbu svalov a napnutie tkanív.  Jogurt Vám dodá množstvo minerálnych látok, najdôležitejšie sú vápnik, fosfor a fluór. Vitamíny sa starajú o krásu pleti, pevnosť nechtov a zdravie vlasov.

Ktorý jogurt si vybrať?

Na trhu je celý rad jogurtov, ale pre diétne recepty by ste si mali vybrať probiotické jogurty. Tieto jogurty obsahujú mliečne baktérie, ktoré sa starajú o správny priebeh trávenia v žalúdku a črevách. Vytvárajú tam zdravé črevné prostredie, mliečne baktérie aktivujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Pre diétu sú najvhodnejšie také jogurty, pri ktorých kalorická hodnota nepresiahne číslo  420kJ/100 g.

[ad#Google Adsense]

Kam s jogurtom?

  • Jogurt je ideálne v spojení s vlákninou. Zvlášť ráno telo naštartuje a dodá mu potrebnú energiu.
  • Do jogurtu primiešavajte ovsené vločky alebo müsli. Nemali by ste si tieto hody dopriať s cukrom (a inými sladkými dochucovadlami).
  • Jogurt obohatíte pridaním ovocia (jahody, jablko) alebo zeleniny.
  • Biely jogurt je ideálny na prípravu zeleninových šalátov (vhodné sú redkvičky a šalátové uhorky). Dochucujte cesnakom, bylinkovou soľou a korením.
  • Na obed si môžete upraviť napr. morčacie mäso s jogurtovou omáčkou. Tá sa skladá z cesnaku a nasekaných byliniek.
  • Počas diéty by ste mali jesť dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, zeleninu môžete tiež spariť alebo podusiť.
  • Ako prílohu podávame cestoviny, ryžu alebo celozrnný chlieb.
  • Zasýti vás aj studená ovocná polievka, kedy jogurt zmiešate s čerstvým ovocím (maliny, jahody, černice, ríbezle ..). Čerstvé ovocie môžete nahradiť aj zaváraným.
  • Nezabúdajte dodržiavať pravidelný pitný režim a jedla po malých dávkach rozložiť do celého dňa.

Speak Your Mind

*