Rýchle chudnutie alebo ako schudnúť

Znížte energetický príjem, pridajte pohyb, upravte jedálniček tak, aby vám nechýbali žiadne dôležité látky, a naordinujte si dostatok odpočinku,” radí odborníčka všetkým, ktorí chcú efektívne a zdravo zhodiť pár kíl.  Áno presne toto sa píše všade a ono to je skutočne pravda. Ja osobne som začínal nejako takto: Zvýšil som príjem čistej vody, začal som bicyklovať na stacionárnom bicykli (rotopede) ale aj na reálnom bickyli (hlavne po rovinke, na kopce sa ešte veľmi necítim), z jedla som vylúčil hlavne sladkosti a slané veci. Áno presne toto mne osobne pomohlo k zníženiu váhy.

Pôvodne som myslel, že si budem aj jedálniček zostavovať podľa tých energetických hodnôt, ale to som nakoniec zatrhol, nechcelo sa mi skúmať jednotlivé energetické hodnoty jedla v KJ. Najviac sa mi proste osvedčilo to, že som nejedol sladkosti a pravidelne, niekedy aj každý deň som bicykloval a hýbal sa. Práve ten pohyb je asi najdôležitejší, treba cvičiť pravidelne. Pre mnohých ľudí môže byť stacionárny bicykel nuda, ale opak je pravdou. Stačí ak si dáte stacionárny bicykel pred telku, prípadne počítač a pustíte si nejaký film či seriál, začnete využívať čas, ktorý ste doteraz preležali. Ak to stíhate, tak odporúčam takéto cvičenie každý deň (aspoň 1 hodinku svojim vlastným tempom, stačí ak začnete na pol hodinke a postupne začnete zvyšovať čas, prípadne sa orientujte podľa km).  Samozrejme časom prišlo leto a začal som chodiť aj na normálny bicykel vonku, to má tiež svoj plus v podobe opálenia viditeľných častí tela. Teraz v lete by som dokonca odporúčal opaľovací krém. ďalší plus môže byť aj spoznanie nových miest v okolí, ovšem nabaľte si so sebou kopec vody, v lete je veľmi horúco a bez vody ďaleko nedôjdete.

Zhrnutie toho čo sa osvedčilo mne:

  • Pravidelné pitie čistej vody (ja pijem 3-5 litrov denne, tých 5 keď som na bicykli niekde vonku na dlhšej trase)
  • Nejesť sladkosti (aspoň ich výrazne obmedziť)
  • Nejesť slané veci (celkovo menej soliť, radšej koreniť a nejesť chipsy)
  • Pravidelne cvičiť (v mojom prípade stacionárny bicykel – pri filme, normálny bicykel, korčule; vraj je dobrý aj beh, ale to nie je pre mňa; na bicykli som v istej dobe trávil pravidelne minimálne 1 hodinu denne)
  • Jesť viac ovocia a zeleniny (hlavne zeleniny – ovšem tá mi nechutí, tak ju veľmi nejem; z ovocia jem často hlavne pomaranče a jablká)

Speak Your Mind

*